czerwiec

Wycieczka do Staży Pożarnej

W czerwcu przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu udały się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Celem wycieczki było:

• zapoznanie ze specyfiką pracy strażaka,
  • wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu,
  • uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia,
  • przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.

Przed wycieczką w każdej z grup została przeprowadzona rozmowa podczas której przedszkolaki przypomniały sobie  zasady bezpiecznego poruszania się w czasie drogi do straży pożarnej, oraz zasady właściwego zachowania się w miejscach takich jak jednostka straży pożarnej.

W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez wszystkich pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku zademonstrowali nam swoją sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Podczas spotkania zwiedzaliśmy pomieszczenia znajdujące się w jednostce oraz  garaże, w których mogliśmy nie tylko obejrzeć z bliska i przymierzyć strój strażaka ale także poznać dokładnie wyposażenie samochodu strażackiego.

Kiedy samochód strażacki wyjechał z garażu na plac mogliśmy obserwować również pokaz sprzętu strażackiego służącego do gaszenia pożaru. Mogliśmy też obserwować ćwiczenia strażackie  oraz  przy pomocy dzielnych strażaków przećwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu.

Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się też wiele na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu i w przedszkolu. Strażacy uświadomili dzieciom że:

• nie wolno: bawić się zapałkami , zapalniczką czy  urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu,
  • co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i  jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998 i podając dokładny adres , imię i nazwisko oraz swój numer telefonu.
  • jak zachować się w razie pożaru ( sami nie gasimy pożaru, nie otwieramy okien, nie chowamy się w trudno dostępnych miejscach, jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, zawsze słuchamy poleceń ratowników).

Wielkanoc