Logo

PRZEDSZKOLE nr 15 w STALOWEJ WOLI - bawimy się i uczymy

Zdalne przedszkole

19
marzec
2020

Pomysły na naukę poprzez zabawę w czasie pandemii koronawirusa i nie tylko

Pomysły na naukę poprzez zabawę w czasie pandemii koronawirusa i nie tylko

Drodzy Rodzice!

Zamknięcie szkół i przedszkoli to bardzo trudne wyzwanie, które wymaga od rodziców i nauczycieli zorganizowania rodzinnego dnia na nowo. Z pomocą przychodzi inicjatywa w postaci przedszkola zdalnego, które dostępne jest dla wszystkich chętnych.

Co zatem robić z dziećmi przed komputerem podczas kwarantanny i nie tylko?

Specjalnie dla naszych podopiecznych przedszkole przygotowało listę ciekawych internetowych źródeł wiedzy, które mogą przydać się do wspólnej nauki wraz z rodzicami w domu. Bardzo wiele z nich zostało przygotowane zgodnie z podstawą programową. Korzystanie z większości z nich jest bezpłatne, ale część wymaga od użytkowników rejestracji.

Na poniższych stronach znajdziecie Państwo pomysły na wspólną zabawę i naukę w domu dla dzieci w wieku przedszkolnym tak, by stworzyć im możliwość nauki poprzez zabawę, czyli dokładnie tak jak ma to miejsce w przedszkolu:

matzoo.pl

Tutaj dzieci rozwiązują zadania matematyczne bez rejestracji, wystarczy wybrać klasę i zagadnienia, których mają te zadania dotyczyć. Prosto, intuicyjnie, z możliwością sprawdzenia poprawności odpowiedzi.

szaloneliczby.pl

Serwis działa na podobnych zasadach jak matzoo.pl, choć jest chyba odrobinę mniej intuicyjny. Są za to zadania nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i przykładowe arkusze maturalne. Do każdego zadania jest mała pomoc.

kodowanienadywanie.blogspot.com

Blog o kodowaniu, podstawach programowania, kodowanie offline, scratch junior, kodable, lightbot, code.org, Mistrzowie Kodowania.

 

https://akademia.edu-sense.com/pl/

Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych. Wirtualne puzzle i robot Ozobot, wirtualna mata do kodowania, program Ozoblockly.

crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu

Strona internetowa Centrum Rozwoju Lokalnego, na której do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i w każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.

Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu i Ty możesz poświęć odrobinę czasu na naukę. Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci- 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci.  W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska. Link do filmu to: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U

mojedziecikreatywnie.pl

Eksperymenty dla dzieci w domu, przedszkolu lub w szkole to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. 

pracaplastyczna.pl

Serwis zawiera pomysły na prace plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym przygotowane przez nauczycielki przedszkola.

mac.pl

Coś innego, bo materiały do pobrania. Świetna akcja Wydawnictwa MAC, które wspierając edukację online w tym trudnym czasie, bezpłatnie udostępniło swoje zasoby. Akcja jest świeża, materiały będą dodawane sukcesywnie, ale to adres, który zdecydowanie warto odwiedzać. 

 

www.kula.gov.pl

Wycieczki po Polsce. Inteligentna rozrywka. Wymagana instalacja FlashPlayer. 

 www.gov.pl/zdalnelekcje

Rządowy serwis, który ma wspomóc uczniów, nauczycieli i rodziców w temacie edukacji online podczas społecznej kwarantanny. Strona jest prosta, czytelna i nie wymaga rejestracji. Wybieramy klasę, potem przedmiot i temat z listy. Pozbierano tam materiały z epodręcznika, pistacja.tv i serwisu scholaris. Jeśli więc nie korzystacie Państwo z tych portali osobno, macie tutaj wszystko razem.

eduzabawy.com

Darmowe karty pracy, plansze tematyczne dla dzieci, nauczycieli przedszkola i rodziców. Szablony,  wzory, scenariusze, pomoce dydaktyczne, nauka pisania liter i cyfr po śladzie.

powerofmelody.com

Wartościowa muzyka dla dzieci w różnych wydaniach i formatach. Aby zachęcić do pozostania w domu i umilić Wam ten czas, wartościowa muzyka dla dzieci i dorosłych pomelody, dostępna będzie na czas kwarantanny 24/7 na kanale YouTube. Zapraszamy do wspólnego słuchania.

panimonia.pl

Przedszkolne inspiracje, pisanie i czytanie, grafomotoryka, logopedia.

supersimple.com

Super Simple Songs® to zbiór oryginalnych piosenek dla dzieci i klasycznych rymowanek stworzonych wprost dla młodych uczniów. Łącząc wciągającą animację i lalkarstwo z cudowną muzyką, którą dzieci uwielbiają śpiewać, Super Simple Songs sprawia, że ​​nauka języka angielskiego jest prosta i przyjemna!

learnenglishkids.britishcouncil.org

LearnEnglish Kids to strona internetowa British Council dla dzieci na całym świecie, które uczą się języka angielskiego jako drugiego lub obcego języka.

 

Oraz dla starszych dzieci oraz młodzieży:

 

epodreczniki.pl

Serwis dla dzieci i młodzieży zawierający materiały edukacyjne z większości przedmiotów. Do każdego tematu udostępniony jest film pozwalający usystematyzować wiedzę oraz ćwiczenia dotyczące poruszanych w filmie zagadnień i słowniczek z wyjaśniający najważniejsze hasła. Zalecana jest rejestracja, ale można korzystać także bez logowania.

z wytłumaczeniem danych zasad matematycznych i przykładami. Nie potrzeba rejestracji.

math.edu.pl

Trochę zadań i zasad ze świata liczb, trochę łamigłówek i matematycznych ciekawostek. Zadania są podzielone na zagadnienia, a nie na klasy i rozwiązujemy je nie w systemie a w sposób tradycyjny. Serwis raczej dla starszych dzieci. Z serwisu można korzystać bez rejestracji, ale rozwiązania są dostępne po założeniu konta.

pistacja.tv

Filmy pozwalające lepiej pojąć matematykę oraz plansze z podsumowaniem najważniejszych zasad. Wszystko można obejrzeć w serwisie albo pobrać na komputer. Pomoc zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy chcieliby sobie co nieco przypomnieć. Proste, intuicyjne wyszukiwanie poprzez słowa kluczowe. Brak konieczności rejestracji.

matlandia

Program dla uczniów klas IV-VIII. Dla dzieci młodszych (5-9 lat) dostępna jest matlandiajunior.gwo.pl. Zadania w serwisie są bardzo dobrze przygotowane merytorycznie i atrakcyjne wizualnie (to ważne dla dzieci!). Na stronach dostępne wersje demonstracyjne, gdzie można podejrzeć jak to wygląda.

wladcyslow

Serwis, który może wspomóc edukację języka polskiego, przeznaczony dla dzieci z klas IV-VI. Działa podobnie jak matlandia. Roczny dostęp to także 27 zł. Kilka zadań można podejrzeć bez zakładania konta.

seterra.com

Tekstowe i graficzne testy z geografii, które pomogą w nauce kontynentów, państw ich stolic czy flag. Plusem jest dużo pracy z mapą. Rejestracja nie jest konieczna.

Pan Belfer

Kanał dla tych, którzy kochają chemię lub za nią nie przepadają, ale muszą zrozumieć. Nauczyciel Dawid Łasiński w przystępny sposób prezentuje lekcje wideo zgodne z podstawą programową z chemii.

lektury.gov.pl

Portal przydatny zwłaszcza gdy nie można pójść do biblioteki po szkolną lekturę. Książki w formie ebooków dostępne są bezpłatnie, bez konieczności rejestracji. Jest ich sporo, ale serwis stawia na klasykę. Książek Hobbit czy Felix, Net i Nika nie znaleźliśmy, a przecież są lekturami szkolnymi.

wolnelektury.pl

Kolejna strona z książkami w formie ebooków i audiobooków. Ale wśród ponad pięciu tysięcy tytułów znajdują się nie tylko lektury szkolne, więc jeśli w domu wszystko już przeczytane, także rodzice mogą z powodzeniem zaglądać do serwisu.

quizme.pl

Może nie typowa edukacja, ale zabawa w formie quizów i zagadek z wielu dziedzin wiedzy. Jest tam podział na klasy. Dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej znajdą dla siebie po kilkadziesiąt quizów i zagadek. Można je wypełniać także bez rejestracji w serwisie.

Khan Academy

Strona z krótkimi filmami edukacyjnymi z wielu dziedzin wiedzy zakończonymi ćwiczeniami sprawdzającymi wiadomości. Znajdą się także materiały dla najmłodszych dzieci dotyczące np. kształtów czy nauki liczenia. Można korzystać bez zakładania konta.

eduelo.pl

To 22 tysiące quizów online dla dzieci z klas II-V, ale w przyszłości mają pojawić się zadania także dla starszych dzieci. To wciągająca zabawa zwłaszcza, że pracując dzieci zdobywają punkty, które mogą potem wymieniać na gry czy awatary. Można też rozgrywać pojedynki na wiedzę. Pierwsze 30 dni korzystania z serwisu jest darmowe, potem część materiałów zostaje zablokowana. Roczny koszt dla użytkowników indywidualnych – 60 zł.

 

quizlet.com

Serwis, z którego można korzystać na dwa sposoby: wyszukując quizy lub fiszki na podstawie słów kluczowych lub samodzielnie tworzyć quizy (do tego konieczna jest rejestracja). Największe zasoby stanowią chyba materiały do nauki języka angielskiego, ale inne przedmioty też mają sporo materiałów.

learningapps.org

Sam serwis na pierwszy rzut oka wydaje się trochę przestarzały, ale zawiera całe mnóstwo ćwiczeń, zadań, zabaw edukacyjnych z wielu przedmiotów, które znajdziecie pod przyciskiem „przeglądaj aplikacje”. Po wybraniu przedmiotu pojawia się menu z ogromnym wyborem zagadnień i dopiero po wybraniu zagadnienia mamy listę ćwiczeń interaktywnych na konkretny temat. Rejestracja nie jest wymagana.

adamedsmartup.pl

Serwis raczej dla starszaków i pasjonatów, którzy zamiast oglądać śmieszne filmiki z kotami na youtube, wolą poznawać tajniki chemii, biologii i fizyki. Do wyboru mamy artykuły, filmy oraz doświadczenia.

Nauka to lubię

Podobne klimaty czyli ciekawostki fizyki i chemii w naturze albo w… kuchni. Do tego garść informacji  biologii, trochę historii. Wszystko podane w sposób całkiem przyswajalny przez fizyka – Tomasza Rożka.

 

Mówiąc inaczej

Kanał z pożytecznymi nagraniami, który może przekonać do stosowania poprawnej polszczyzny. Paulina Mikuła ma charakterystyczny sposób opowiadania o języku polskim i może właśnie dzięki temu umie nim zainteresować.

dyktanda.online

Dzieci, które lubią zmagania z ortografią, ale na wesoło, powinien zainteresować serwis z bezpłatnymi dyktandami. Oczywiście wszystko dzieje się w systemie a na koniec otrzymujemy informację na temat ilości poprawnych i błędnych odpowiedzi. Wchodzimy bez rejestracji.

dyktanda.net

Kolejny portal z dyktandami dla dzieci z klas I-III. Znajdziecie tam też podstawowe zasady poprawnej pisowni oraz zgadywanki ortograficzne. Odsłona serwisu dla dzieci z klas IV-VII znajduje się. Można korzystać bez rejestracji.

artsandculture.google.com

Czy można zwiedzać muzea bez wychodzenie z domu? Oczywiście, że TAK! Wystarczy wejść na stronę GoogleArt&Culture i przeglądać zbiory największych światowych galerii.  
Na platformie mamy też możliwość wirtualnych spacerów, które udostępnia wiele kolekcji. Chodząc po muzealnych korytarzach użytkownik zobaczy nie tylko dzieła sztuki zawieszone na ścianie galerii, ale również wyświetli dodatkowe informacje o poszczególnych obrazach.  Po kliknięciu na notkę, uruchomi się strona  z większą ilością informacji. W Google Art&Culture znajdziemy również polskie muzea, które możemy wirtualnie zwiedzić. Są to m.in. Muzeum w Willanowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie czy  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

google.com/intl/pl/earth/

Umożliwia wyświetlanie na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej zdjęć satelitarnych, lotniczych, panoram zrobionych z poziomu ulicy, oraz różnego rodzaju informacji geograficznych i turystycznych. 
Wycieczki bez wychodzenia z domu!

Jak spędzić czas z dzieckiem w domu?

 

Pamiętajmy, że nie musimy animować całego czasu dziecka – na co dzień też tego nie robimy. Dajmy mu przestrzeń do własnych działań – pytajmy, co ma ochotę zrobić. Malowanie, układanie wieży z klocków, czy ustawianie maskotek według wielkości, czy koloru to zajęcia, w które nie musimy się angażować. Musimy natomiast dać odczuć dziecku, że cały czas jesteśmy przy nim i nawet jeśli samodzielnie maluje, zainteresujmy się tym, co przedstawia rysunek czy jakich kolorów chce używać. Najważniejsza jest organizacja pierwszych dni z dzieckiem w domu. Jeśli od samego początku dołożymy wszelkich starań i utrzymamy codzienne rytuały oraz obowiązki, to przejdziemy przez tę wyjątkową sytuację bez nadmiernego stresu dla dziecka i dla nas samych.

 

 

Święto Flagi

5

dni

23

godzin

32

minut

3

sekund

Najnowsze galerie

  • Zegar słonaczny P-le 15