styczeń

Projekt "Tydzień Bajek Polskich" w grupie "Zajączki"

Projekt
Na przełomie listopada i grudnia przedszkolaki z grupy „Zajączki“ rozpoczęły realizację projektu „Tydzień Bajek Polskich”. Przedszkolaki poznały takie bajki jak : „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Przygody Baltazara Gąbki” oraz „Miś Kudłatek”. Celem projektu było promowanie polskich bajek wśród dzieci i ich rodziców, oraz współpraca z przedszkolami, szkołami, świetlicami szkolnymi i innymi jednostkami, które biorą udział w tymże projekcie na terenie Polski. Przygodę z projektem „Tydzień Bajek Polskich” rozpoczęliśmy z „Bolkiem i Lolkiem”. Jest to najbardziej znane rodzeństwo w Polsce. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się jak w nudny deszczowy dzień się nie nudzić. Bohaterowie przypomnieli nam, jakie czynności higieniczne powinniśmy wykonywać zaraz po przebudzeniu. Rozmawialiśmy o warunkach atmosferycznych panujących w Polsce, oraz o tym jak powinniśmy się ubrać podczas zmieniającej się pogody. Wykonaliśmy również pracę plastyczną. W drugim dniu projektu odwiedził nas „Reksio”. Ten rezolutny psiak, odkrył w sobie talent kompozytora muzycznego. My, postaraliśmy się przenieść również w świat muzyki i sztuki, aby wykształcić w dzieciach m.in. poczucie rytmu, estetyki i piękna. Stworzyliśmy orkiestrę, oraz pracę plastyczną – maskę Reksia. W trzecim dniu projektu towarzyszył nam „Baltazar Gąbka”. Była to bardzo ciekawa przygoda, w jednej z bajek poznaliśmy rozbójników, którzy nie do końca byli tacy jak się wydawało bohaterom. Rozmawialiśmy o tym, że pozory mogą rzeczywiście mylić. Wygląd rozbójników wskazywał na to, że zrobią krzywdę bohaterom, a oni ich ugościli. Zabawiliśmy się w zabawę naśladowczą, „Jestem smokiem”. Poznaliśmy także legendę o Smoku Wawelskim.
Bohaterem czwartego dnia był „Miś Kudłatek”, który wybrał się na wycieczkę do parku, wraz ze swoim przyjacielem Pieskiem Łaciatkiem. W tym dniu dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta możemy spotkać w parku, oraz jak się w nim zachowywać. Rozmawialiśmy również o podstawowych emocjach takich jak – smutek, radość, złość. W piątym dniu projektu zadaniem było napisanie listu do ulubionego bohatera całego projektu.  Projekt cieszył się wśród naszych przedszkolaków ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Mamy nadzieję na kolejne tak interesujące spotkania z bajką.