Logo

PRZEDSZKOLE nr 15 w STALOWEJ WOLI - bawimy się i uczymy

Adaptacja


Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców

Podziel się

Udostępnij

Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?

Adaptacja przedszkolna i czas jej trwania uzależnione są od usposobienia dziecka. Nie należy jednak kierować się zachowaniem malucha w domu, gdyż nie zawsze odzwierciedla ono jego faktyczny charakter. Dzieci, które są ruchliwe, śmiałe i wesołe w towarzystwie bliskich, w nowej sytuacji mogą być nieśmiałe, wycofane i płaczliwe. Rolą rodziców jest odpowiednie przygotowanie malucha oraz zapewnienie mu wsparcia

Adaptacja do przedszkola – porady dla rodziców

Proces przystosowywania dziecka do nowej sytuacji należy rozpocząć na wiele tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzice powinni okazywać radość i ekscytację związaną z pójściem malucha do przedszkola. Dzięki temu dziecko przekona się, że czeka je coś wyjątkowego i pozytywnego. Nastroje dorosłych muszą być jednak autentyczne. Jeśli maluch zauważy niepokój, smutek lub lęk rodzica, a dodatkowo usłyszy rozmowy na ten temat, szybko pojawią się u niego obawy i niechęć przed pójściem do przedszkola. Warto też oswajać przyszłego przedszkolaka z sytuacjami, do których może dochodzić w grupie, dlatego gdy na przykład w piaskownicy inny maluch zabierze mu łopatkę, to nie powinniśmy interweniować. Pozwólmy dzieciom, aby same regulowały takie sytuacje, nie włączajmy się od razu. Żeby przyszły przedszkolak nie odczuwał lęku przed nowymi osobami, warto go na chwilę zostawiać z zaprzyjaźnioną sąsiadką, czy koleżanką, do której mamy zaufanie.

Bardzo ważna jest także reakcja rodzica podczas pierwszej wizyty w placówce. Płacz mamy lub taty spowoduje, że dziecko nie będzie chciało wejść do sali. W takim wypadku lepiej poprosić babcię lub dziadka o odprowadzenie go.

Adaptacja w przedszkolu przebiegnie szybciej, jeśli dziecko upewni się, że znajduje się w placówce tylko przez jakiś czas w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest złożenie obietnicy, że odbierze się pociechę o określonej godzinie i jej dotrzymanie. Spóźnienie lub pozostawienie malucha na dłużej może skończyć się traumą i niechęcią do dalszego pobytu w placówce.

Trudna adaptacja dziecka w przedszkolu może wynikać z długiego procesu rozstawania się w sali. Rodzice powinni starać się jak najszybciej odejść, wcześniej okazując uczucia maluchowi i potwierdzając godzinę przybycia. Długie uściski i przytulania nie są dobre dla dziecka, gdyż finalnie sprawiają mu jeszcze większą przykrość.

Płacz malucha jest rzeczą normalną i nie należy przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Rodzice nie powinni również rezygnować z pozostawienia pociechy w przedszkolu, nawet jeśli jej rozpacz wydaje się być niemożliwa do zniesienia. Maluch szybko zorientuje się, że w ten sposób może wpływać na mamę lub tatę i zacznie stosować tego typu rozwiązania za każdym razem.

 

Jak przebiega adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola?

Proces adaptacji trzylatka w dużej mierze wynika z jego kontaktów z rodzicami oraz dotychczasową stycznością z rówieśnikami. Jeśli była ona niewielka, a opiekunowie wykazywali się wobec dziecka nadopiekuńczością, maluch może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od fazy rozwoju, w której znajduje się dziecko. U niektórych może potrwać kilka dni, u innych kilka miesięcy, a niektóre maluchy nigdy nie przyzwyczają się do nowych warunków. Ważne, aby w żaden sposób nie przymuszać pociechy ani nie wywierać na niej presji. Codzienny płacz w przedszkolu z dużym prawdopodobieństwem będzie działał stresująco dla rodzica, ale należy pamiętać, że dziecko samo musi przyzwyczaić się do sytuacji.

Co można zrobić, aby adaptacja 3-latka w przedszkolu przebiegała sprawniej?

·         Zabieranie ulubionej zabawki – większość maluchów posiada ulubionego misia, lalkę lub inną zabawkę, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Rodzic powinien zadbać o to, aby dziecko miało ją ze sobą podczas pierwszych wizyt w przedszkolu.

·         Regularne rozmowy – bardzo ważne jest okazywanie zaciekawienia tym, co wydarzyło się w placówce. Rodzice powinni interesować się przeżyciami malucha, nie wykazując jednak natarczywości. Warto pozwolić dziecku ochłonąć przez pierwszych kilkadziesiąt minut po powrocie do domu, a dopiero później zapytać jak minął mu dzień. W przeciwnym wypadku maluch może zacząć odczuwać stres, nie chcąc odpowiadać na zadawane pytania.

·         Opowiadanie o własnych przeżyciach – adaptacja dzieci 3-letnich do przedszkola przebiegnie szybciej, jeśli będą wiedzieć, że pobyt w placówce jest rzeczą normalną, przez którą przechodzi każdy. Maluchy chętnie słuchają o przeżyciach rodziców i ich przygodach w tym wieku. Warto mówić przede wszystkim o tym, co sprawiało największą radość.

·         Wydłużanie czasu pobytu – trzylatki nie mają poczucia czasu na podobnym poziomie jak starsze dzieci, dlatego warto, aby początkowy pobyt w placówce był zaledwie kilkugodzinny. Z upływem tygodni należy go stopniowo wydłużać, obserwując reakcję malucha.

Badania pokazują, że adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola w dużej mierze przekłada się na jego późniejsze stosunki z rówieśnikami i innymi ludźmi. Bardzo ważne jest więc, aby rodzice pomogli mu wejść w nowy etap, dbając o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 poznegnanie_

 Dziecko 3 - letnie powinno mieć opanowane następujące czynności samoobsługowe:

 • samodzielne jedzenie łyżką,
 • samodzielne mycie rąk,
 • czynności higieniczne przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
 • rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
 • wycieranie nosa,
 • znajomość swojego imienia i nazwiska.

      Dobra adaptacja do nowego środowiska jakim jest przedszkole, w dużej mierze zależy od Rodziców i ich postaw.  

 Nasze rady dla Rodziców dzieci 3 - letnich po raz pierwszy przekraczających próg przedszkolny:

 • Opowiadaj dziecku jak wygląda dzień w przedszkoli, ale powstrzymuj się od ocen typu: będzie super, cudownie...
 • Pobaw się z dzieckiem w przedszkole w domu z misiami pamiętając, że zawsze na koniec zabawy po misia przychodzi jego "misiowa  mama",
 • Zapewnij dziecko, że zawsze będzie odbierane, ale nie przesadź, żeby nie poczuło się niepewnie
  w związku z ilością zapewnień,
 • Zostaw dziecko na chwilę i dłużej z babcią, ciocią czy opiekunką - przyzwyczajaj do rozstania,
 •  W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu nie zostawiaj dziecka do końca dnia pracy przedszkola,
 • Dziecko do przedszkola powinien przyprowadzać w pierwszych dniach Rodzic bardziej odporny psychicznie - bez łez,
 • Rozstanie powinno wyglądać tak jak rozstania innych sytuacjach ( u babci, cioci) nie wracaj, nie płacz, nie przytulaj inaczej niż dotychczas,
 • Możesz początkowo zostawiać dziecku jego ulubioną przytulankę, chusteczkę itp. aby dziecko miało "kawałeczek domu" w chwili żałości,
 • Nagradzaj dziecko za dzielne radzenie sobie w przedszkolu , nawet te z "całodziennym płaczem",
 • Nie określaj godziny przyjścia po dziecko tylko raczej czas, wydarzenie po którym to nastąpi (np. po spaniu, po obiadku),
 • Po przyjściu z przedszkola poświęcaj dziecku możliwie dużo czasu, rekompensując mu rozstanie,
 • Pamiętaj, że na początku nie jest najważniejsze, żeby dziecko jadło lub bawiło się fantastycznie albo wzorowo spało,
 • Zaufaj nauczycielkom w przedszkolu, one mają większe doświadczenie w tym zakresie,

     Okres adaptacyjny to na pewno trudny czas dla całej Rodziny - rozstania, płacz i jeszcze wyrzuty sumienia u Rodziców. Rodzice powinni jednak uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnymi. Przede wszystkim pomimo ostrych buntów ze strony dziecka, tupania, gryzienia, płaczu nie ulegać i przyprowadzać do przedszkola. Jeśli ulegniemy cały nasz wysiłek będzie na nic.

 1_2

2_2 

3_1 

4_2 

5_2 

6_1 

7_1 

 

 

  

Pierwszy Dzień Lata

5

dni

12

godzin

12

minut

56

sekund

Najnowsze galerie

 • DSC08776