kwiecień

Planetarium "Zaczarowany globus"

Planetarium
21.04.2022 r. przedszkolaki wzięły udział w niezwykłej lekcji astronomii. Był to seans w planetarium pt: „Zaczarowany globus“. Film opowiada historię małej Mii, która podczas wakacji u dziadka odkrywa na strychu tajemniczą machinę astronomiczną. Edek, Ekscentryczny wujek dziewczynki, podstępnie zmusza ją do wykorzystania sekretnych mocy urządzenia i zmiany pór roku na Ziemii. Bystra dziewczynka szybko orientuje się w potencjalnych konsekwencjach, jednak Edek nie chce odpuścić realizacji swojego niecnego planu. Historia opowiedziana w filmie pomaga dzieciom budować wiedzę przyrodniczą i pozwala im poznać fakty naukowe, m.in. takie jak to, że: Ziemia kręci się wokół własnej osi, a Słońce oświetla ją z jednej strony tworząc dzień i noc; rok jest podzielony na cztery pory roku, ale pogoda nie zawsze współgra z tym podziałem; zwierzęta i rośliny przystosowały się do zmian spowodowanych porami roku i nie mogą bez nich istnieć. Z pewnością tak przekazane dzieciom informacje umożliwią im budowanie wiedzy o otaczającym je świecie.