Prace ogrodowe w grupie "Motylki"

Prace ogrodowe w grupie

Ogród przedszkolny to najbliższe dzieciom środowisko przyrodnicze. Spełnia ono wiele funkcji, w tym głównie rekreacyjną, estetyczną i poznawczą. Jest to również miejsce pracy dzieci. 27.04.2022 r. ,,Motylki” wykorzystały przedszkolny ogródek do wiosennych działań praktycznych i założyły w ogrodzie rabatę kwiatową. Dzieci posiały do gruntu nasiona aksamitek, nasturcji i groszku pachnącego. Podczas siania przedszkolaki znalazły również dżdżownice  i dowiedziały się  jaką  rolę pełnią. Informacja o tym, że dżdżownice drążą w ziemi korytarze, dzięki którym powietrze i woda efektywniej przenikają do gleby wzbudziła w nich duże zaciekawienie. Stworzyły nowe miejsce pożytkowe dla pszczół pamiętając jak ważna jest obecność pszczół w przyrodzie. Sianie kwiatów i podlewanie bardzo im się podobało, wykonywały tą pracę z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy. Dzieci porównywały wygląd i różnorodność nasionek.  Przedszkolaki poznały kolejne etapy siania roślin, zaznajomiły się ze sprzętem ogrodniczym oraz przypomniały sobie warunki konieczne do wzrostu roślinom. Celem działania było kształtowanie nawyków dbania o rośliny, zapoznanie dzieci z ich potrzebami oraz wymaganiami, ukazanie prostych, pożytecznych prac gospodarczych wykonywanych wiosną. Przedszkolaki będą prowadzić teraz obserwacje zasianych kwiatów poprzez aktywność badawczą i pielęgnować rośliny poprzez podlewanie, usuwanie chwastów.