marzec

"Żegnaj Marzanno, ty zimowa panno" - pożegnanie zimy i powitanie wiosny 2016

Dnia 21.03.2016r. w naszym przedszkolu miało miejsce szczególne wydarzenie - uroczyste powitanie wiosny. Tego dnia wszystkie przedszkolaki zebrały się na sali gimnastycznej, aby w przepięknej wiosennej scenerii pożegnać zimę i powitać wiosnę.
Dzieci ochoczo przystąpiły do różnych zabaw i konkurencji takich jak: rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej, odpowiadanie na pytania dotyczące wiosny czy odgadywanie dźwięków wiosennej przyrody. Kolejny punkt spotkania stanowiły prezenty od dzieci z poszczególnych grup dla Pani Wiosny. Każda grupa przedstawiła przygotowaną wcześniej prezentację. Były to śpiewy połączone z inscenizacją ruchową oraz wiersze.
Następnie przyszedł czas na pożeganie zimy, czyli Marzanny wykonanej z materiałów nadających się do recyklingu. Dzieci  przy okrzykach "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, ciebie żegnamy, a wiosnę witamy" segregowały odpady, z których została stworzona Marzanna. W ten sposób pożegnaliśmy zimę. Potem przyszedł czas na wspólną zabawę przy piosenkach o odchodzącej zimie i oczekiwanej wiośnie. Powitaliśmy wiosnę tańcem, piosenką i radosnymi okrzykami. W sali zrobiło się radośnie i kolorowo.

Celem spotkania było integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie, angażowanie dzieci do aktywnego udziału w uroczystościach przedszkolnych, zapoznawanie z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, rozpoznawanie i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości na piękno otoczenia przyrodniczego oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko.