Kącik żywieniowy

Racjonalne i zdrowe żywienie jest dla naszego przedszkola sprawą priorytetową. Wierzymy, że nasze przedszkole to dla dzieci ogromne wsparcie na drodze do odkrycia zdrowych smaków dzieciństwa.

Jakie jest nasze żywienie?

Naszym celem jest żywienie dzieci zdrowo oraz naturalnie, dlatego:
  • Posiadamy certyfikowany piec konwekcyjno - parowy, który umożliwia przygotowanie zdrowych wędlin własnego wyrobu bez środków konserwujących i uzdatniaczy, tak powszechnie występującym w każdym gotowym produkcie mięsnym. Ponadto możliwe jest przygotowywanie różnorodnych potraw smażonych na obiady, przygotowywanie pieczeni bez konieczności użycia tłuszczu oraz wypiekanie każdego rodzaju ciast i bułek.  Przygotowujemy także chleb z czarnuszką, pieczemy ryby oraz mięsa. Piec skraca czas obróbki termicznej przyczyniając się do wytwarzania zdrowszych dań.

Raz w tygodniu proponujemy dzieciom samodzielne komponowanie swoich posiłków w formie "szwedzkiego stołu". Dzieci mają możliwość wyboru swoich ulubionych produktów.

Na wiosnę każda sala zamienia się w "mały ogródek przedszkolaka". Wszystkie dzieci hodują na parapetach i w "kącikach przyrody" różnorodne kiełki i zioła (m.in. szczypior, rzeżuchę, miętę), które wzbogacają codzienne wiosenne kanapki każdego dziecka.

Dokładamy starań, by posiłki były właściwie zbilansowane i atrakcyjne wizualnie, zachęcające dzieci do jedzenia i próbowania nowych potraw.

Na terenie przedszkola dzieci zakładają swoje prawdziwe ogródki, w których sadzą owoce i warzywa m.in. pomidory, czy truskawski oraz hodują kwiaty.

Do posiłków dodajemy ziarna i otręby, aby wzbogacić posiłki o niezbędne składniki w diecie. Kwestią priorytetową w zakresie zdrowego żywienia jest dla nas wdrażanie dzieci do uczestnictwa w samodzielnym przygotowywaniu posiłków, m.in sałatek, soków. Własne wyroby smakują dzieciom najbardziej, a uśmiech i radość z samodzielnie wykonananego posiłku wpływają na lepszy apetyt nawet największych "niejadków".

"Uczymy się o zdrowym żywieniu" W ramach wprowadzanych profilaktycznych pragramów m.in. "Kubusiowi przyjaciele natury", "Mamo, tato wolę wodę", "Akademia Aqufresh", rozwijamy wśród dzieci wiedzę i umiejętności dotyczące prawidłowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Uważamy, że najlepszą metodą do wykształcenia tych nawyków, które pozostaną z dziećmi na całe życie jest włączanie do codziennych działań edukacyjnych w przedszkolu programów profilaktycznych.

Przedszkole pełne zdrowia na co dzień"

Na co dzień w naszych działaniach wychowawczo - edukacyjnych odwołujemy się do podstawowych zasad żywienia, które znajdują się w salach w formie stałych pomocy dydaktycznych.

"Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"

Nasze przedszkole bierze udział w programie "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy". To program skierowany do placówek, które w sposób szczególny troszczą się o zdrowe żywienie dzieci. Program "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" współtworzony jest przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, Fundację Nutricia, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Celem programu jest:
  • wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników przedszkoli oraz rodziców,
  • promowanie zrównoważonej diety,
  • kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych.
W ramach projektu, zachęcamy Państwa do zapoznania się z ciekawymi artykułami na temat zdrowego żywienia dzieci: