Logo

PRZEDSZKOLE nr 15 w STALOWEJ WOLI - bawimy się i uczymy

Zegar słoneczny

Zegar słonaczny P-le 15
DSC03255
zdjęcie zegar sł

Zegar słoneczny

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci zrodził się pomysł na stworzenie zegara słonecznego z małym arboretum wokół niego. Na  placu reprezentacyjnym, przed wejściem do budynku przedszkola, w części ogrodu przedszkolnego powstał oddzielony obszar, na którym mieści się kolekcja drzew, krzewów i roślin oraz nasz przedszkolny zegar słoneczny. Jest to miejsce, które wykorzystujemy w celach edukacyjno - badawczych. Nasi wychowankowie zdobywają tu praktyczną wiedzę z zakresu przyrody, matematyki i astronomii. 

Każdy gatunek drzew i krzewów znajdujących się w arboretum jest podpisany. Dzieci mają możliwość zapoznania się z szeregiem nazw

i wyglądem różnorodnych roślin - np. takich jak: Żywotnik zachodni czy Bodziszek armeński. Przedszkolaki mają okazję z bliska przyglądać się  i poznawać charakterystyczne cechy danego gatunku roślin.

Ponadto, głównym punktem arboretum jest znajdujący się na środku zegar słoneczny, który działa dzięki promieniom słonecznym. Betonowa tarcza wraz z elementem gnomonicznym, który rzuca cień na odpowiednią porę - wskazuje nam aktualny czas. Przedszkolaki w praktyczny sposób uczą się odczytywać czas i poznają zasady działania zegara słonecznego. Rozwijają wiedzę dotyczącą powtarzalności pór roku, cyklu dnia i nocy. Elementy astronomii są bardzo atrakcyjne dla najmłodszych dzieci. Wprowadzają w świat zagadnień fizycznych, geograficznych i matematycznych. Stanowią także bodziec motywacyjny dla zainteresowań dzieci, co w przyszłości może skutkować wyborem własnej drogi życiowej. 

Zegarem zainteresowali się pasjonaci zegarów słonecznych w Polsce i zegar przy Przedszkolu nr 15 w Stalowej Woli został zauważony, sfotografowany i dodany na stronie internetowej www.gnomonika.pl

„Zegary słoneczne – czyli słoneczniki”. Pan Dariusz Oczki od lat jest tropicielem i badaczem zegarów słonecznych, marzy o stworzeniu katalogu wszystkich miejsc w Polsce, w których istnieją lub istniały w przeszłości zegary do odliczania słonecznych godzin. Pan Dariusz jest twórcą serwisu internetowego o słonecznikach gnomonika.pl. Od roku 2011 jest też członkiem British Sundial Society (BSS – Wielka Brytania) i North American Sundial Society (NASS – USA).

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

0

dni

11

godzin

50

minut

26

sekund

Najnowsze galerie

  • Zegar słonaczny P-le 15