marzec

Spotkanie z Ratownikiem Drogowym

W dniu 08.03.2017r. w przedszkolu miało miejsce spotkanie z Ratownikiem Drogowym na temat udzielania i znaczenia pierwszej pomocy. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Ogólnopolskiego Konkursu pt. "Bezpieczne dziecko - bezpieczne przedszkole".

Celem zajęć przeprowadzonych przez Pana Ratownika było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku dzieci oglądnęły na tablicy interaktywnej film animowany wyjaśniający na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać prelekcji wygłoszonej przez Pana Rarownika na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych.

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały i samodzielnie wykonywały resustytację z wykorzystaniem fantomu. Nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.