luty

Metoda projektów - Fotografia - grupa "Krasnale"

W mijającym tygodniu w grupie Krasnale odbywały się zajęcia prowadzone metodą projektów.

Metoda projektów jest metodą, która daje szansę wyboru aktywności dzieciom, uczy zastosowania nowo nabytej wiedzy w praktyce i dzielenia się informacjami z innymi oraz pobudza do kreatywności i rozwija myślenie. W pracy metodą projektów najbardziej cenne dla dzieci jest uczenie poprzez działanie, bezpośrednie doświadczanie. Dzieci muszą przeżyć daną sytuację, a nie tylko o niej posłuchać lub zobaczyć ją na ilustracji.

Każdy projekt składa się z trzech etapów:
W pierwszym etapie następuje wybór tematu (pojawiającego się z inicjatywy dzieci lub nauczyciela), analiza wyjściowego stanu wiedzy i umiejętności dzieci, tworzenie przez nauczyciela siatki pojęciowej związanej z tematem, postawienie problemów, sformułowanie pytań i podanie hipotez. W drugim etapie następuje faza badawcza, zarówno na miejscu w przedszkolu, jak i w terenie, wizyty ekspertów, własne eksperymenty;Na tym etapie dzieci mają możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami lub doświadczeniami dotyczącymi wybranego tematu.Trzeci etap to czas na podsumowanie i podzielenie się zdobytą wiedzą i nowymi umiejętnościami.
Po zdobyciu doświadczeń i weryfikacji hipotez stawianych przez dzieci, następuje podsumowanie oraz prezentacja wyników projektu.

Przedszkolaki z grupy "Krasnale" pogłębiały swą wiedzę dotyczącą fotografii. Najpierw utworzyły mapę myśli dotyczącą fotografii, oglądały stare zdjęcia, następnie spotkały się w przedszkolu z Panem fotografem ze studia fotograficznego "Imagia", który zaprezentował im sprzęt fotograficzny, mogły też wziąć udział w sesji zdjęciowej w studio. W czasie podsumowania zajęć oglądały i prezentowały swoje zdjęcia, a także wykonały piękne ramki na zdjęcia. Z całą pewnością udział w tych zajęciach był dla nich niesamowitym przeżyciem.