kwiecień

Zegar Słoneczny

W dniu 10.04.2018r. wszystkie grupy przedszkolne miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej zegarów. Dzieci zdobywały wiedzę na temat różnych sposobów odmierzania czasu. Wspólnie zastanawialiśmy się co to jest czas i w jaki sposób można go zmierzyć, Dzieci dowiedziały się więc jak wyglądają oraz jak działają rożne rodzaje zegarów: zegar słoneczny, księżycowy, wodny, ogniowy, piaskowy, wahadłowy, kwarcowy czy mechaniczny. Poznały takie pojęcia jak: gnomon i astrolabium.

Dużo czasu poświęciliśmy tematyce zegara słonecznego, ponieważ taki zegar znajduje się w przedszkolnym arboretum. Wszystkie grupy miały zatem okazję w praktyce, metodą samodzielnych doświadczeń zobaczyć, jak działa taki zegar oraz samemu podjąć próby określania czas. Była to świetna i aktywna lekcja rozwijająca wiedzę  dotyczącą cyklu dnia i pomiaru czasu!