marzec

Czytamy i liczymy - grupa "Misie"

Czytamy i liczymy - grupa

Przedszkolaki z grupy "Misie" wzięły udział w zajęciach związanych z Odimienną Metodą Nauki Czytania dr Ireny Majchrzak. Punktem wyjścia w tej metodzie są litery własnych imion dzieci. ierwszym etapem jest tzw. inicjacja, kiedy dziecko oswaja się z tym, że jego imię może być wyrażone za pomocą liter - "napisane" i "przeczytane".

Na tym etapie dziecko:

• nabywa poczucie własnej tożsamości
  • dostrzega różnice w kształcie różnych liter
  • zauważa związek pomiędzy literą a dźwiękiem, znakiem graficznym , a głoską

Etap ten jest czasem zabaw, podczas których dzieci ćwiczą rozpoznawanie i odnajdywanie swoich imion, wśród innych, a następnie – rozpoznawanie imion kolegów. Potem dzieci układają swoje imiona z liter napisanych na oddzielnych karteczkach, układają najpierw według wzoru znajdującego się na kopercie, a potem z pamięci. Zabawę powtarza się wielokrotnie, do utrwalenia wzoru imienia.

"Misie" rozwijały też w ostatnim czasie kompetencje matematyczne, ćwiczyły liczenie do 10 z wykorzystaniem pomocy wykonanej na wzor metody Marii Montessori. W ujęciu M.Montessori matematyka jest poznawaniem i odkrywaniem świata.