lipiec

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z Unicef

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.(za unicef.pl)

20.11. obchodzymy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia przedszkolaki miały okazję przypomnieć i utrwalić sobie swoje prawa. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko w kolorze Unicef.  Wszystkie grupy spotkały się w jednej sali, gdzie na dzieci czekał już Król Maciuś Pierwszy. Dzieci słuchały piosenki i wiersza o prawach dziecka, przypomniały sobie swoje prawa, a następnie "wybrały się z wizytą" do króla Maciusia, gdzie radośnie się bawiły, tańczyły i śpiewały.