grudzień

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Święty Mikołaj każdego roku odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6.12.2018 r. z workiem pełnym prezentów przybył również do naszego przedszkola. Oczekując upragnionego Gościa dzieci zrealizowały kilka zabaw,które opierały się na koncepcji inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Zanim dzieci przybyły na salę, gdzie miały spotkać się z wyczekiwanym gościem w swoich salach rozmawiały o krainie, z której przybywa Mikołaj, oglądały zdjęcia, mapę, globus, co sprzyjało rozwijaniu inteligencji przyrodniczej; omówiły datę przybycia Mikołaja, nazywały cyfry, rozwiązywały krzyżówki matematyczne, przez co rozwijały inteligencję logiczno-matematyczną; układały puzzle przedstawiające Świętego Mikołaja, przez co rozwijały inteligencję przestrzenną. W sali grupy "Pszczoły" zachęcane przez kolegów z grupy "Misie" dzieci odczytały napis "Witamy Świętego Mikołaja" i zostały zapoznane z adresem Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii, co sprzyjało rozwijaniu inteligencji lingwistycznej; zatańczyły wspólnie z Mikołajem taniec "Labado", by rozwijać inteligencję kinestetyczną; ćwiczyły koncentrację, wykonywały ruchy naprzemienne przy muzyce wg kinezjologii edukacyjnej P.Dennisona, by pogłębiać rozwój inteligencji interpersonalnej; zaprezentowały piosenki w "Koncercie dla Mikołaja", tańczyły do melodii świątecznych, przez co rozwijały inteligencję muzyczną; uczestniczyły w zabawie wg instrukcji słownej "Śnieżne kule" przy muzyce z wykorzystaniem kartek papieru, co wspierało rozwój inteligencji wizualno - przestrzennej, ruchowej oraz językowej. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły z zabawach przygotowanych przez kolegów z grupy „Misie”. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło o tym, że do przedszkola zbliża się Święty Mikołaj. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – niektóre z nich, trochę zawstydzone. Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.