styczeń

Zabawy badawcze - grupa "Biedronki"

Zabawy badawcze - grupa
Przedszkolaki z grupy "Biedronki" bardzo chętnie uczestniczą w zabawach badawczych. Wykonały już m.in.  następujące eksperymenty: zrobiły własny "sztuczny śnieg", sprawdzały, jak można się "pobawić" cieczą nienewtonowską, poddały próbom śnieg i wnioskowały, dlaczego nie powinno się go jeść, rozpuściły sól i hodowały kryształy. Eksperymenty są dla "Biedronek" ciekawym zadaniem. Zabawy badawcze stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Pozwalają rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania, dają możliwość rozszerzenia horyzontów myślowych dzieci. Do najważniejszych celów zabaw badawczych możemy zaliczyć: budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka; poszerzanie zainteresowań technicznych i przyrodniczych wśród dzieci; określanie i rozwiązywanie problemów, dostrzeganie związków między przyczyną, a skutkiem; poznawanie prostych zjawisk przyrodniczo-fizycznych poprzez przeprowadzanie prostych doświadczeń; odkrywanie złożoności i piękna środowiska przyrodniczego; podejmowanie przez dzieci samodzielnych działań w naturalnym środowisku.