październik

Zajęcia wg pedagogiki planu daltońskiego - grupa "Biedronki"

Zajęcia wg pedagogiki planu daltońskiego - grupa
W grupie "Biedronki" realizowane są elementy koncepcji pedagogiki planu daltońskiego.
Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst,  która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Helen Parkhurst zależało na tym, aby nauczanie masowe w klasie zostało zastąpione samodzielnym uczeniem się dzieci, by umożliwić dzieciom uczenie się we własnym tempie, by pobudzać  je do współpracy.
Plan daltoński zyskał popularność, przede wszystkim ze względu na to, że umożliwiał dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości dziecka, wdrażał dziecko do polegania na sobie, pobudzał inicjatywę i samodzielność, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmuszał do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy.(za https://www.plandaltonski.pl/publikacje/79-edukacja-daltoska-w-przedszkolach/)
24.10.2018 r. "Biedronki" rozmawiały o wodzie, najpierw wspólnie z nauczycielem wykonały mapę myśli pojęcia "woda", a następnie w małych grupach, z niewielką tylko pomocą nauczycielki, wykonywały różne doświadczenia; sprawdzały, co się rozpuszcza w wodzie, a co tworzy zawiesinę; co pływa, a co tonie w wodzie; zmieniały kształt plasteliny, tak by unosiła się ona na wodzie; wkładały różne przedmioty do oleju, miodu i wody i sprawdzały, co unosi się w poszczególnych warstwach, a także samodzielnie wykonały filtr do wody. Następnie wyniki swoich doświadczeń i obserwacji prezentowały pozostałym grupom, a potem zaznaczyły na tablicy daltońskiej wykonanie zadania "Doświadczaj".
Celem zajęć było przede wszystkim: budzenie zainteresowań badawczych dzieci, rozwijanie umiejętności wyciągania wniosków, wzbogacanie wiedzy na temat właściwości wody i innych substancji, rozwijanie umiejętności współpracy, samodzielności, odpowiedzialności.