grudzień

Udział w akcji "Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!"

Udział w akcji
Przedszkole nr 15 w Stalowej Woli włączyło się do ogólnopolskiej kampanii społecznej „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ! Celem akcji jest wzmacnianie więzi rodzinnych, rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych dzieci, rozwijanie kompetencji cyfrowych, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkole nawiązało współpracę z Domem Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli i postanowiono zaangażować rodziców wraz z dziećmi, by wspólnie ułożyli życzenia dla mieszkańców tego domu. Przedszkolaki również ozdobiły swoimi rysunkami świąteczne kartki pozyskane z Fundacji „Dbam o Mój Z@sięg”. W słoneczny, grudniowy dzień nauczycielki zorganizowały dla przedszkolaków wycieczkę na pocztę, by wysłać kartki z życzeniami dla osób, którym mamy nadzieję sprawią one dużą radość, bowiem napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować! Pojedyncza wiadomość sms ograniczona jest do 160 znaków nieprzypadkowo. Fiedhelm Hillebrand przeprowadził analizę, w której udowodnił, że jest to w znaczący sposób podyktowane przez głęboko zakorzenione ludzkie przyzwyczajenie, zgodnie z tradycyjną formą podtrzymywania więzi. Hillebrand przejrzał stosy pocztówek, na których jak się okazało w większości przypadków znalazło się około 150 znaków. Brytyjski ilustrator i malarz akademicki – John Collcott Horsley, zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną w 1843 roku. Samą inspiracją zaczerpnął od przyjaciela i urzędnika Sir Henry Cole, zainteresowany w tym czasie rozwojem poczty, marzył aby mogła ona służyć „zwyczajnym ludziom“. Współpraca przyjaciół przyczyniła się do wydania około 50 egzemplarzy takich kartek.