październik

Europejski Tydzień Kodowania w naszym przedszkolu

Również w tym roku nasze przedszkole włączyło się do akcji Tygodnia Kodowania. Każda z grup w naszym przedszkolu wykonała zadania związane z kodowaniem i programowaniem. O tym, jak ważne jest programowanie w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia. Programowanie to już nie jest domena tylko informatyków – kodują wszyscy, bez względu na wykształcenie, płeć i wiek. W ramach Tygodnia Kodowania przygotowaliśmy dla przedszkolaków wiele atrakcji związanych z umiejętnościami kodowania i odkodowywania informacji. Kodowanie nie posiada ani barier wieku ani języka ani miejsca... można kodować właściwie zawsze, w każdym miejscu, niezależnie od tego, ile mamy lat. Warto to robić, bo umiejętności nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach. Kodowanie nie jest trudne, a realizacja aktywności związanych z kodowaniem nie wymaga dostępu do stacjonarnego sprzętu komputerowego. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci i nabywanie nowych kompetencji związanych z kodowaniem.

Podczas trwania projektu zrealizujemy następujące tematy:

• Poznajemy historię Code Week,
  • Szukamy kodu,
  • Kodowanie z pomocą strzałek,
  • Kodowanie na dywanie,
  • Zakodowana muzyka,
  • Tworzymy zakodowane obrazy,
  • Zakodowana gimnastyka,
  • Podstawy programowania ze Scratchem,
  • Zakodowane opowieści, bajki i baśnie,
  • Zakodowana matematyka,
  • Poruszamy się w przestrzeni.
Poszczególne zadania zrealizowane były w grupie w każdej grupie i dostosowane do umiejętności wiekowych dzieci.