luty

Plan daltoński w grupie "Biedronki"

Plan daltoński w grupie
Astronomia jest jedną z najbardziej fascynujących i tajemniczych nauk, jakie istnieją ! A sam kosmos jest czymś tajemniczym i wzbudza w dzieciach niezwykłą ciekawość poznawczą. W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy „Biedronki“ odkrywały tajemnice  Układu Słonecznego i poznawały ruchy ciał niebieskich. Nauce i zabawie sprzyjał ruchomy i świecący model układu słonecznego. „Biedronki“ miały możliwość obserwowania ruchu obiegowego wszystkich planet wokół Słońca. Poznały wszystkie planety układu słonecznego, wysłuchały informacji i ciekawostek dotyczących planet i satelit układu słonecznego. Dzieci poznawały wszechświat a zajęcia zorganizowane były z wykorzystaniem daltońskiej tablicy zadań: każde dziecko samodzielnie decydowało kiedy i jakie zadanie z tablicy wykona (do wyboru było zadanie z modelem ziemi, układanie puzzli „Układ Słoneczny“ lub gra planszowa „Wyprawa na marsa“). Wszystkie przedszkolaki pracowały w grupach i natychmiast przystąpiły do wykonania zadań, których ukończenie oznaczały za pomocą magnesu w odpowiednim kolorze. Daltońska tablica jest narzędziem organizującym pracę i zabawę w ciągu dnia. Korzystając z niej dzieci uczą się samodzielności, odpowiedzialności i refleksji. Sam plan daltońskim jest wspaniałym narzędziem rozwijającym umiejętność współpracy.