luty

Zajęcia w grupie "Motylki"

Zajęcia w grupie
W piątek 11.02.2022 r. dzieci z grupy ,,Motylki” podsumowując program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” wzięły udział w doświadczeniach z tłuszczami i wykonały sałatkę owocową. Głównym celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Dzięki realizacji tygodniowego programu edukacyjnego dzieci dowiedziały się co oznacza pojęcie ,,produkt ekologiczny”, jak go rozpoznać i dlaczego warto wybierać produkty ze znaczkiem EKO, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Obejrzały film pt. ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?” uważnie śledząc proces ich powstawania. Poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia. Przedszkolaki dowiedziały się jakich produktów powinniśmy spożywać najwięcej, a jak należy unikać oraz jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia. Czytały wyrazy – nazwy produktów ekologicznych. Rozwiązywały zagadki o zdrowych produktach, nadawały sobie ,,Eko – imiona”, samodzielnie uzupełniały pustą piramidę rysując poszczególne grupy produktów z piramidy zdrowego żywienia. Z dużym zaangażowaniem wzięły udział w doświadczeniach z tłuszczami. Pracując w czterech zespołach wykonywały doświadczenie zgodnie z instrukcją, wybierały kolejno poszczególne produkty, rozkruszały i rozgniatały produkty z zawartością tłuszczu (oliwa, oliwki zielone, ziarna słonecznika, orzechy włoskie. Obserwowały uzyskane efekty doświadczenia, ustalały wnioski z poczynionych doświadczeń. Przedszkolaki miały możliwość krok po kroku samodzielnego przygotowania zdrowej sałatki owocowej z produktów ekologicznych, którą konsumowały z apetytem pamiętając o tym, ile dostarczyły swojemu organizmowi cennych witamin. Utrwaliły zasady prawidłowego mycia rąk, oraz zapoznały się z poszczególnymi etapami przygotowania wartościowej sałatki z produktów ekologicznych, dbając o bezpieczeństwo podczas obierania i rozdrabniania owoców. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przyda im się w codziennym życiu.