październik

Code Week 2022

Umiejętności logicznego myślenia i programowania są niezwykle cennymi kompetencjami, które są wysoko cenione w edukacji oraz na rynku pracy. Mając na uwadze to, że kodowanie i programowanie mogą być również wspaniałą zabawą, chcemy wyposażać dzieci w te umiejętności już od najmłodszych lat. Z tego względu, wszystkie grupy w naszym przedszkolu rozpoczęły przygodę z kodowaniem od wzięcia udziału w międzynarodowym Tygodniu Kodowania – Code Week 2022. W ramach tej akcji, dzieci z całego świata, zarówno te w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym, pracowały offline i online nad doskonaleniem zdolności kodowania i dekodowania informacji, prowadzącymi do odkrywania zainteresowań i zdolności, a także umiejętności myślenia logicznego, analitycznego, rozwijania pamięci i wielu innych cennych kompetencji. Dzieci przez 2 tygodnie kodowały z wykorzystaniem kolorowych kubków, maty do kodowania, krążków i wirtualnej maty. Starsze przedszkolaki wykonywały aktywności offline z wykorzystaniem maty do kodowania, krążków kierunkowych, kolorowych kubków i materiałów naturalnych, z których układały kosz pani jesieni według rymowanej instrukcji słownej. Kubki służyły do zabaw w mniejszych grupach - budowanie wież zgodnie z instrukcją rysunkową i kolorem kubków zgodnym z numerem wyrzuconym kostką, oraz do układania obrazków zgodnie z podanymi warunkami. Dzieci układały też kod offline z pomocą strzałek kierunkowych. Poznały robota Genibot i uczyły się tworzenia programu poruszającego nim, poznały również inne funkcje Genibota, jak np. zmiana koloru diody, muzyka, tworzyły konstrukcje z klocków lego, do indywidualizacji robota. Ostatnimi, najbardziej skomplikowanymi działaniami dzieci podczas tegorocznego Codeweek‘a, były działania z Ozobotami. Wymagały one dokładności, staranności i logicznego myślenia. Dzieci tworzyły kody dla Ozbotów najpierw w grupie z użyciem puzzli, potem w parach z pomocą instrukcji i jeżeli potrzebowały, pomocą nauczyciela. To był twórczy czas dla wszystkich grup. Wszystkie przygotowane zadania sprawiły dzieciom mnóstwo radości. Były wieże z kolorowych kubeczków, tort urodzinowy w instrukcji słownej ukryty. Te proste zabawy rozbudziły w przedszkolakach ciekawość poznawczą związaną z programowaniem i kodowaniem i stanowiły doskonałą bazę do rozpoczęcia nauki kodowania, nie tylko „od święta”.