marzec

Czujnik jakości powietrza w naszym przedszkolu

Na budynku  Przedszkola nr 15 w Stalowej Woli został zamontowany nowoczesny, profesjonalny czujnik jakości powietrza oraz stacja monitorowania pyłów, które pomogą  właściwie i w odpowiednim czasie zareagować na ewentualne zanieczyszczenie powietrza oraz w porę ostrzegać przez zagrożeniami.  Monitoring wzbudza duże zainteresowanie wśród społeczności przedszkolnej, zarówno dzieci jak i rodzice bacznie obserwują wiadomości ukazujące się na wyświetlaczu stacji monitorującej stan powietrza. Z przedszkolakami zostały również przeprowadzone pogadanki na temat wskaźników takich jak: temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, pyły, które określają stan powietrza w naszym rejonie.  Odbywają się również zajęcia edukacyjne mające na celu podkreślenie dbałości o środowisko naturalne, zachęcamy dzieci do podejmowania różnych działań ekologicznych, służących naszej planecie Ziemi.

Stacje/czujniki są fabrycznie nowe, dostosowane do pracy w warunkach zewnętrznych, niezależnie od warunków atmosferycznych, stacje monitorowania pyłów są wyposażone w zewnętrzny wyświetlacz LED do prezentacji wyników pomiarów i indeksu jakości powietrza.

Stacja monitorowania jakości powietrza realizowana jest w ramach projektu pn.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz z Budżetu Państwa (15%) i wdrażanego w ramach Programu Rozwój Lokalny.

Na stronie https://www.smogcontrol.eu/  można sprawdzić na mapie SMOG CONTROL jakim powietrzem oddychamy, jakie były parametry w ciągu doby, 3 dni a nawet możemy sprawdzić 7 dni wcześniej.

Zachęcamy do sprawdzania stanu jakości powietrza.