październik

"Misie" rozpoczęły przygodę z Darami Froebla

W październiku przedszkolaki z grupy „Misie” utrwalały nazwy kolorów wykorzystując do tego Dary Froebla. Klasyfikowały wybrane kolory oraz tworzyły kolorowe wzory swobodnie wybierając barwy oraz dany wzór w zależności od własnej inwencji twórczej.

Kim był Froebel, co to są Dary Froebla i na czym to wszystko polega?

Koncepcja F. Froebla oparta jest na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda oraz z przedmiotami, jakimi są zabawki celowo stworzone przez dorosłego dla dziecka. Są to tak zwane dary, czyli materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, a także- mozaiki, patyczki, pierścienie i punkty. Służą dzieciom do zabaw percepcyjno - manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności artystycznych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze replique montres, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty. To dopiero początek twórczej przygody „Misiów” z Darami Froebla.