wrzesień

Popołudnie z "Darami Froebla" w grupie "Zajączki"

Popołudnie z
Zabawa z "Darami Froebla" – przedszkolaki z grupy „Zajączki“ kreatywnie i wesoło spędziły piątkowe popołudnie. W grupie „Zajączki“ praca dydaktyczna prowadzona jest w  duchu pedagogiki freblowskiej. Koncepcja F. Froebla oparta jest na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda oraz z przedmiotami, jakimi są zabawki celowo stworzone przez dorosłego dla dziecka. Są to tak zwane dary, czyli materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, a także - mozaiki, patyczki, pierścienie i punkty. Służą dzieciom do zabaw percepcyjno - manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności artystycznych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty. Wymienionym aktywnościom towarzyszy śpiew, ruch oraz słuchanie literatury. Ponadto, zamiast standardowych pakietów dzieci pracują z „Księgami Kreatywności“, które stanowią idealny dodatek do pracy w nurcie pedagogiki freblowskiej. Niczym nie ograniczają pracy nauczyciela oraz możliwości poznawczych dziecka. Wspierają nauczyciela w twórczej pracy i działaniu. „Zajączki“ spędzą na pewno jeszcze nie jedno popołudnie świetnie bawiąc się i ucząc z darami.